Producenci
Promocje
IBO 4" SD 6/10
IBO 4" SD 6/10
708,05 zł 699,00 zł
szt.

Odpowiednia pielęgnacja Twojego oczka wodnego - Jak dobrać odpowiedni produkt na każdą porę roku ?

0
Odpowiednia pielęgnacja Twojego oczka wodnego - Jak dobrać odpowiedni produkt na każdą porę roku ?

W zależności od pory roku potrzeby Naszego zbiornika wodnego są zupełnie inne. Jest to podstawowy aspekt, z którego trzeba zdać  sobie sprawę aby utrzymać wysoką jakość wody oraz dobrostan fauny i flory w nim.

Jakie czynniki atmosferyczne i środowiskowe wpływają na jakość wody w oczku ?

Po pierwsze sama woda - zarówno ta głębinowa jak i wodociągowa może mieć związki w stężeniach niezalecanych dla Naszych ryb. Warto, również zauważyć, że te stężenia zmienne są w czasie. Opady deszczu, podmiana części wody przy użyciu nieuzdatnionej wody wodociągowej, zbyt duża liczba ryb w zbiorniku, przekarmianie lub nawet nieodpowiednia instalacja urządzeń technicznych to tylko niektóre z wielu zmiennych. Dlatego podstawą utrzymania w dobrym stanie oczka wodnego jest kontrola parametrów takich jak poziom chloru, azotanów (NO2), azotynów (NO3), twardości węglanowej (KH), twardości ogólnej (GH) i pH.

Po drugie nasłonecznienie - w zależności od pory roku ilość promieniowania jest różna. Jest ono niezbędne aby glony nitkowate, zawiesinowe oraz zielenice przeprowadziły proces fotosyntezy. Efekt - Nasz piękny staw zamienia się w "wielkie zielone bajorko". Oprócz wyglądu istotnym problemem są ryby. Rozrastające się glony doprowadzają do zmniejszenia ilości tlenu przenikającego z powietrza do wody. Istotnie to wpływa na życie mieszkańców Naszego stawu.

Po trzecie nadmiar składników odżywczych - bardzo ciężko znaleźć złoty środek. Każdemu czasami "sypnie się" za dużo pokarmu dla rybek. Dodatkowo ilość składników odżywczych w Naszym Oczku zależy również od jakości gleby, roślinności wodnej i jej rozkładu, ilość mułu dennego itd. Jak widać jest to bardzo ciężkie do przewidzenia.

Właśnie w celu zbilansowania i utrzymania wody w czystości firma Oase wyszła Nam na przeciw. Stworzyli oni koncepcję trzech kroków : A-B-C. Dzięki niej można wyeliminować glony, eliminując najpierw przyczyny ich powstania.

Czym jest koncepcja A-B-C ?

Poprawa Jakości Wody

Wiązanie Składników Pokarmowych

C

Zwalczanie i Zapobieganie Rozwojowi Glonów

Przywrócenie równowagi mineralnej i stabilizacja pH - OptiPond Usuwanie fosforanów - PhosLess Do zielonej wody (zawiesina) - PondClear
Przygotowanie wody wodociągowej, lub studziennej tak aby nadawała się do zastosowania w oczku wodnym - Safe&Care Usuwanie amonu, azotanu, azotynu - PondLith Do glonów nitkowatych lub innych - AlGo Universal
Zapewnienie konkurencji do składników odżywczych - BioKick Care Redukcja nadmiernej twardości/wysokich parametrów pH - AquaHumin Do miejscowo występujących glonów nitkowatych - AlGo Direct
Osady na dnie w oczku wodnym - SediFree   Do zapobiegania wzrostowi glonów - AlGo Bio Protect
Niedobory tlenowe i wsparcie dla życia biologicznego - OxyPlus    

No to już wiemy jakie preparaty mamy do dyspozycji. Teraz, warto by było wiedzieć jak ich z głową używać.

Jak to zrobić ?

Przewodnik ten zawiera kroki na każdą porę roku.

WIOSNA - czysta woda, aktywne życie biologiczne i wiązanie składników odżywczych na początku sezonu.

 

Analiza Składu Wody - po pierwsze monitoring. Poznanie składu pozwoli na interwencję preparatami.

Mamy do dyspozycji dwa produkty Oase - Quicksticks 6 w 1 oraz Water Analysis Profi-Set. 

Pierwszy produkt bardzo proste w użyciu paski monitorujące te podstawowe 6 parametrów wspomniane wyżej. Jedno opakowanie starcza na 50 pomiarów. Drugi produkt bardziej profesjonalny, z różnego rodzaju odczynnikami - trudniejszy w obsłudze. Dodatkowo można sprawdzić stężenie fosforanów oraz ilość amoniaku i amonu.

Dalsze Nasze postępowanie zależy od wyników uzyskanych w pomiarze. Dlatego teraz przejdę do analizy poszczególnych parametrów.

Zacznijmy od pH. Jest to jeden z podstawowych parametrów tzw. odczyn wody. Wartość jego wskazuje na kwaśność, neutralność lub zasadowość. Jeżeli wartość wynosi poniżej 7 mamy do czynienia z wodą kwaśną, odwrotnie powyżej 7 mamy wodę zasadową. Wartość pH zmienia się w zależności od pory dnia. Ważne - większość ryb stawowych najlepiej czuje się w wodzie od 6,5-8,5. Odczyn wody ma bezpośredni wpływ na twardość węglanową. Jeżeli mamy gwałtowne zmiany pH warto zastosować preparat stabilizujący jego wartość - OptiPond.

Jak już wspomniałem wcześniej twardość węglanowa jest ściśle związana z pH. Jest to drugi parametr, którym się zajmę. Optymalny poziom KH w wodzie stawowej to ok. 3º dH. W okresach intensywnego wzrost roślin, nadmiernego rozwoju glonów i dużych stawach z dużą ilością ryb warto regularnie kontrolować ten parametr. W celu wyrównania można częściowo wymienić wodę w stawie lub zastosować preparat podwyższający poziom - OptiPond.

Twardość ogólna (GH) ją natomiast determinują stężenia jonów wapnia i magnezu, które są rozpuszczone w wodzie. Im większe stężenia tym woda twardsza. Poniżej 8-10º dH definiujemy wodę miękką, 18-20º dH - twardą. Magnez i wapń jest bardzo istotny w ekosystemie wodnym i powinny być na wysokim poziomie. Przy zbyt niskich poziomach można częściowo podmienić wodę w stawie lub zastosować preparat uzdatniający - OptiPond. 

Amoniak (NH4+) i amon (NH3) powstają w wyniku procesów przemiany materii oraz rozkładu martwych szczątków roślin i resztek pokarmu. Są to substancje stanowiące zagrożenie dla ryb i innych organizmów w oczku wodnym, ponieważ powstają z nich azotyny, które są dla nich toksyczne. Aby zamiast azotynów powstały nietoksyczne azotany musi w zbiorniku wodnym odbywać się odpowiednia filtracja. Za filtrację zarówno biologiczną, mechaniczną jak i chemiczną odpowiadają filtry. Należy je uzupełniać w okresie wiosennym o niezbędne bakterie nitryfikacyjne w postaci preparatów - starterów bakteryjnych BioKick. Aby cały proces był wydajny warto zainwestować w pompy napowietrzające.  

Azotany są składnikami odżywczymi roślin, również glonów. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozwoju glonów należy systematycznie sprawdzać ich poziom. W celu zmniejszenia ilości azotanów możemy systematycznie podmieniać część wody w stawie lub zastosować preparat na bazie naturalnego zeolitu, który redukuje poziom zarówno amonu, azotyny jak i azotanu - PondLith. 

Następną zmorą każdego oczka wodnego są fosforany. Powstają one w wyniku procesów przemiany materii oraz gnicia zarówno roślin jak i resztek pokarmu. Zbyt wysoki poziom fosforanów nieuchronnie prowadzi do nadmiernego rozwoju glonów. Aby uniknąć takiego rozwoju wypadków trzeba kontrolować populację ryb w zbiorniku, karmić je wyłącznie wysokiej jakości karmą oraz oczyszczać dno zbiornika wodnego. Produkt SediFree redukuje osady na dnie oczka wodnego i jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w połączeniu z odkurzaczem PondoVac. Dodatkowo, podmiany wody oraz odpowiednia obsada roślinna zbiornika pomagają utrzymać poziom fosforanów na niskim poziomie. Jak wspomniałem na wstępie fosforany to zmora, dlatego firma Oase wyszła na przeciw problemowi oferując klientom dodatkowo produkty redukujące ilości tych związków. Są to kartridże montowane na stałe w systemie filtracyjnym zbiornika wodnego -PhosLess Flow 3000, PhosLess Power Flow 3000. Innym rozwiązaniem jest specjalny torf zawierający kwas huminowy - AquaHumin. Oraz produkty typowo wiążące fosforany np. PhosLess Direct albo PhosLess.

Kolejny problem to tlen. Zawartość tlenu w wodzi zależy od temperatury. Im cieplejsza, tym jest go mniej. Jest to istotny problem zwłaszcza latem.

LATO - okres letni to czas glonów.

Lato to okres gorący i wilgotny. Idealne warunki do wzrostu glonów.Podstawą ponownie jest analiza składu wody. Wyrównywanie zmian w stężeniach poszczególnych związków jest równie ważne jak na wiosnę - OptiPond. Dzięki temu możemy uniknąć wyglądu Naszego stawu jak na zdjęciu powyżej.

Testy wody należy wykonywać w godzinach porannych gdyż wtedy zawartość tlenu jest najniższa. W przypadku niedoborów warto zainstalować pompy napowietrzające, które zapewnią odpowiedni ruch wody w zbiorniku. Braki tlenu można również uzupełniać dzięki produktowi OxyPlus.

Gorący okres, powoduje również wzmożone parowanie wody. Co za tym idzie niezbędne w tym okresie jest uzupełnianie jej braków. Nie każdy z nas ma studnię, duża część napełnia staw/oczko wodą wodociągową. Jej parametry nie są odpowiednie dla naszych ryb. W celu uniknięciu narażenia mieszkańców stawu na nadmierne ilości chloru oraz metali ciężkich możemy zastosować preparat Safe&Care, który je neutralizuje oraz chroni błony śluzowe ryb przed urazami i infekcjami. Innym rozwiązanie w zakresie odchlorowywania wody jest wygodny do podłączenia Dechlorinator.

W tytule już napisałem - LATO czas glonów. To jest nasz podstawowy wróg w tym okresie czasu. Dlatego firma Oase wyszła nam na przeciw i proponuje cały szereg produktów likwidujących glony. Jest to tak zwany krok C.

Kiedy kontrola parametrów, które tak szczegółowo opisałem powyżej zawiodła z jakichkolwiek przyczyn mamy do dyspozycji cały arsenał środków przeciwglonowych nie niszczący pozostałej fauny i flory Naszego oczka wodnego. PondClearAlGo Direct, AlGo Universal, AlGo Bio Protect. Opisy poszczególnych do przeanalizowania w ramach sklepu. Dodam tylko, że każdy z nich ma trochę inne zastosowanie i warto dokładnie zgłębić temat przed wyborem odpowiedniego dla Ciebie. 

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.

JESIEŃ - dokładne oczyszczanie przed zimą.

Jak widać na załączonym obrazku dużo liści... Jesień okres zamierania życia w oczku wodnym. Wiąże się z dużą ilością pozostałości roślin i gnijących szczątków organicznych. Powstają duże ilości przydennego mułu.

Ponownie warto rozważyć zastosowanie SediFree w celu rozkładu tego mułu. Najlepszy efekt uzyskasz dodatkowo stosując odkurzacz PondoVac.

Ważne jest aby utrzymać zrównoważone parametry wody przed zimą. Analiza wody jest w dalszym ciągu bardzo ważna. W celu optymalizacji warto stosować OptiPond.

Warto zastanowić się nad dodatkowym wzbogaceniem przed zimą wodę w porcję bakterii nitryfikacyjnych. Preparat BioKick Care oprócz usuwania nadmiaru azotynów, azotanów, wspomoże usuwanie obumarłych materiałów organicznych oraz wzmocni układ immunologiczny karpi Koi poprzez wartościowe probiotyki. Zmniejszy on również częstotliwość oczyszczania systemu filtracyjnego co w okresie zimowym jest szczególnie pożądane.

ZIMA - okres odpoczynku dla oczka wodnego i jego mieszkańców.

Zima, zima, zima ... Wydawałoby się, że żadne prace przy oczku wodnym nie są konieczne. A jednak...

Po pierwsze porządki - czyszczenie filtrów, lamp UVC. Do oczyszczania i konserwacji urządzeń technicznych warto zastosować środek czyszczący PumpClean. Niezawodnie usuwa on osady wapienne i innego rodzaju. Niewątpliwą jego zaletą są biologiczny rozkład preparatu, bezbarwność, bezwonność oraz łatwy sposób użycia.

Po drugie warto zastosować profilaktykę przeciw rozwojowi glonów nitkowatych w następnym sezonie w postaci PhosLess. Jest to prosty w użyciu system z wymiennymi wkładami, który może być umieszczony zarówno w filtrze jak również bezpośrednio w wodzie.

Podsumowując !!

  1. ANALIZA WODY - najważniejszy punkt wyjścia, bez analizy nie wiemy w jaki sposób reagować na zmieniające się parametry.
  2. Startowe kultury bakterii nitryfikacyjnych - podstawa do usuwania amonów, azotynów i amoniaku (substancji trujących dla ryb). Do zastosowania na pewno na WIOSNĘ, ewentualnie dodatkowo na JESIEŃ.
  3. Oczyszczanie dna zbiornika - 2 razy w roku WIOSNA i JESIEŃ.
  4. Wyrównywanie parametrów wody w zależności od zapotrzebowania - OptiPond, PondLith, PhosLess
  5. Lato - walka z glonami. Gdy już krok A i B nie daje rady wybierz krok C.
  6. Woda wodociągowa - uzdatnij !!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl