Planowanie oczka wodnego i realizacja planu działania to podstawa aby cieszyć się pięknym oczkiem przez wiele sezonów. Funkcjonalność to słowo klucz. Jak posiadać piękne oczko nie spędzając przy jego utrzymaniu każdej wolnej chwili ? Oto kilka prostych kroków.
Jest kilka istotnych czynników wpływających na wybór odpowiedniego miejsca na oczko :
- Rodzaj zbiornika wodnego - oczko wodne z rybami najlepiej budować w pobliżu tarasu po to, by mieć możliwość obserwowania swoich ulubieńców. W przypadku stawu naturalnego zamieszkałego przez koncertujące żaby należy w jak największym stopniu wykorzystać obszar ogrodu. Nowoczesne projekty wodospadów, fontann i zbiorników wodnych mogą zostać zintegrowane z konstrukcją tarasu.
- Nasłonecznienie - najkorzystniejsza ilość nasłonecznienia to taka, która trwa od czterech do sześciu godzin dziennie. W przypadku lokalizacji wystawionych na silne działanie promieni słonecznych, pomocne mogą być obszerne strefy wody głębokiej, które zapobiegają zbyt silnemu wzrostowi glonów, będącego skutkiem nadmiernego ogrzania wody.
- Drzewa i krzewy - Liściaste i iglaste drzewa, jak również rośliny o silnych korzeniach powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od stawu. Specjalne zabezpieczenia powstrzymują przed silnym rozrostem korzeni takich roślin jak np. bambus.
Miejsce odpowiednie już wybrane. Czas na budowę samego oczka. Ale najpierw...
Istotne będzie zapoznanie się z kilkoma pojęciami, które później ułatwią zrozumienie dalszej instrukcji budowy oczka.
Oto schemat budowy. Jak widać powyżej, wyróżniamy 4 strefy wodne :
- Strefa wody głębokiej - Jest to odpowiednie miejsce na umieszczenie pompy filtracyjno-strumieniowej (Link - pompy filtracyjno-strumieniowe) lub ewentualnie też spustu dennego. Istotna jest głębokość w tym miejscu. Minimum to 80 cm, aby woda w zimie całkowicie nie zamarzła. W rejonach o wysokich spadkach temperatury - Południowa Polska, Suwałki warto by było zwiększyć głębokość do minimum 100 cm.
- Strefa wody płytkiej - Stanowi ona przestrzeń życiową dla roślin i mikroorganizmów. Ma istotny wkład w redukcję nadmiaru substancji odżywczych. Powinna mieć minimum 30-40 cm głębokości i być możliwie jak najbardziej szeroka.
- Strefa bagienna - Bujna roślinność pokrywająca skarpy.
- Strumienie - Bardzo efektywne. Ponadto pomagają natlenić wodę w stawie oraz walczyć z glonami, zapewniając dodatkowy ruch.
Jak dobrać odpowiednią pompę strumieniową ?
Podstawowa zasada przy dobrze : szerokość strumienia w cm x 1,5 l/min = wydajność pompy w l/min
Dodatkowo w celu ułatwienia wyboru wstawiam diagramy firmy Oase. Służą one odpowiedniemu doborowi przy uwzględnieniu ok. 5m węża 38 mm co daje stratę ciśnienia około 0,15 m słupa wody.
Pamiętajmy, że aby wykorzystać wydajność pompy dobieramy wąż z możliwie największą średnicą dla danego modelu. Zbyt małe średnice, zwężenia na kolankach lub na drodze przepływu spowodowane połączeniami węży mają negatywny wpływ na wielkość przepływu !!
Sprawę węży już omówiliśmy - Jak największe możliwe średnice !!
Następne sprawa to dostępność przyłącza do wody i energii. Bliskość stawu do mediów może niewątpliwie ułatwić obsługę i sterowanie urządzeń przy i w zbiorniku.
Niezbędne są, również odpowiednie rozwiązania techniczne w stawie. Odpowiedni dobór pompy, filtra, lampy UVC. Każde z tych urządzeń jak i inne znajdujące się w ofercie, niewątpliwie ułatwiają obsługę oraz utrzymanie czystości w stawie. Także, preparaty chemiczne są do tego niezbędne - poprzedni artykuł rozwiewa wszystkie wątpliwości w tym temacie.
Jak Państwo będziecie sprawdzać produkty na Naszej stronie zwrócicie uwagę, że filtry, lampy, pompy przeznaczone są do konkretnych objętości zbiornika. Tylko jak obliczyć objętość własnego ?? Określenie przybliżonej objętość wcale nie jest takie trudne jak się początkowo wydaje.
Służy temu wzór : Objętość stawu w m3 = (długość x szerokość x głębokość) / 2. W przypadku czworokątnych niecek tylko dł. x szer. x gł.
Należy także zwrócić uwagę na potencjalne zarybienie stawu. Jeżeli mamy zarybienie do 1 kg / 1000 l sprawdzamy sobie rubryczkę (przeznaczone do zbiorników z zarybieniem) natomiast, jeżeli mamy zarybienie 1-2 kg / 1000 l lub zbiornik z karpiami Koi to (przeznaczone do zbiorników z karpiami Koi).
W tym artykule już nie będę bardziej rozwodzić się na temat filtrów - temat długi i szeroki. Myślę, że poświęcę temu dodatkowy wpis na bloga.
Budowa - Krok po kroku z produktami Oase
- Lokalizacja już wybrana - pamiętamy o nasłonecznieniu oraz drzewach !!
- Kontury oczka wodnego - najlepiej oznaczyć obrys oczka za pomocą piasku. Uwzględnić, również różne głębokości.
- Strefy wody głębokiej i brzeg oczka wodnego - należy wykonać zaporę kapilarną ( podwyższenie brzegów ) oczka za pomocą np. PondEdge OASE.
- Określenie wymiarów folii i geowłókniny - jak obliczyć potrzebną ilość folii? Sprawdź poniżej.
- Geowłóknina - po wykopaniu, nieckę najpierw wykładamy właśnie geowłókniną w celu zapewnienia ochrony przed korzeniami i kamieniami.
- Folia i folie dekoracyjne imitujące kamienie (zapewnienie naturalnego wyglądu strefy brzegowej).
- Sadzenie roślina na płaskich obszarach - na bardziej stromych odcinkach zasadne jest zastosowanie worków jutowych. W celu tym należy je najpierw obciążyć np. dużymi kamieniami.
- Sadzenie roślin na stromych zboczach - wykorzystać należy kieszenie do skarpy. Najpierw duże kamienie do obciążenia, później rośliny.
- Instalacja sprzętu w oczku wodnym - pompa, filtry, napowietrzacze, itd... (Ważne by dobrze zapoznać się z instrukcją i skrupulatnie jej przestrzegać).
- Żwir i woda - najpierw żwir potem woda. Najpierw napełnić do połowy, gdy folia odpowiednio się ułoży całkowicie.
- Oświetlenie - temat rzeka...
- GOTOWE !!
Ad.5
Długość zbiornika + 2 x głębokość wykopu ( w najgłębszym miejscu) + 2 x 50 cm = długość folii
Szerokość zbiornika + 2 x głębokość wykopu ( w najgłębszym miejscu) + 2 x 50 cm = szerokość folii
Uwaga na rośliny o silnych korzeniach np. bambus - mogą uszkodzić folię. W miejscu wstawiania tego typu roślin należy pamiętać o zastosowaniu geowłókniny oraz barier korzeniowych. Specjaliści z zakresu doboru roślin na pewno pomogą. W razie pytań służymy - napisz e-maila. Odpowiemy na pewno :)