Pompa do studni

0
Pompa do studni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pompa do studni, czym jest i jak działa?

Pompa wodna to urządzenie, służące do wytworzenia różnicy ciśnień między częścią ssawną a tłoczną, umożliwiająca transport cieczy. W pewnych momentach jest wręcz niezbędna w naszym codziennym życiu. Jest bardzo przydatna przy powodziach, gdzie trzeba odpompować wodę z zalanych miejsc. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że w przypadku braku pompy do studni nie mieliby wody w domu, a kwiaty w ich ogrodzie trudno byłoby podlać, kiedy prognoza zapowiadałaby niecodzienne upały. Pompy wodne bardzo często używane są także do oczyszczania wody. Użyteczne są zarówno w małych zbiornikach takich jak : studnia, basen, oczko wodne, czy większych wykopach.

Zanim zdecydujemy się na wybór pompy do wody idealnej do naszych potrzeb warto zwrócić uwagę na następujące parametry opisujące każdą pompę niezależnie od rodzaju.

Charakteryzują je następujące parametry:

  • wydajność (Q) – mierzona w objętości przepompowywanej cieczy na jednostkę czasu. Wyrażona jest ona w metrach sześciennych na sekundę lub litrach na minutę.
  • wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie (H) – mierzone w metrach słupa wody
  • moc (N) – obliczana jako iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności.

Znaczący skok technologiczny

Pierwsze pogłoski o powstaniu pompy wodnej tłoczącej pochodzą, aż ze starożytności. Wynalezienie jej przypisuje się greckiemu konstruktorowi Ktesibiosowi w III wieku p.n.e. Ciekawostką jest fakt, że przez wiele wieków nie potrafiono wyjaśnić faktu, dlaczego pompa wodna tłokowa nie może ciągnąć wody z głębokości większej niż 9 metrów. Dopiero w roku 1643, Włoch Torricelli dał odpowiedź na to pytanie, uzasadniając ten fakt istnieniem ciśnienia atmosferycznego.

Obecnie na rynku zakupić możemy zarówno elektryczne, jak i spalinowe pompy do studni. Urządzenia te w głównej mierze mają za zadanie podnieść ciecz z niższego poziomu na wyższy, czyli jednym słowem wypompować ją na wyższą wysokość niż ta, na której znajduje się obecnie. Pompa zajmuje się także transportem wody ze zbiornika o niższym ciśnieniu do drugiego zbiornika, w którym ciśnienie jest wyższe.

W sprzedaży dostępne są pompy do studni tłoczne i wirowe. Różnią się one sposobem tworzenia różnicy ciśnień. Ich funkcjonowanie bazuje na przesuwaniu cieczy z obszaru ssawnego do tłocznej przy wykorzystaniu poruszającego się tłoka lub łopatek wprowadzonych w ruch wirowy.

Sprawnie działanie pompy zależne jest od jej zanurzenia w wodzie. Według ogólnie przyjętej zasady, cały mechanizm musi być całkowicie zanurzony, tylko wtedy ruch tłoka, powoduje przesuniecie się cieczy. W przypadku nie działającego tłoka, ciecz po prostu nie jest w stanie przepłynąć przez pompę.

Pompa ogrodowa i głębinowa

Pompy ogrodowe są bardzo praktyczne, bez wątpienia przydadzą się w każdym ogrodzie i zielonej posesji. W większości przypadków, taka pompa ustawiana jest na powierzchni, a następnie instalowane są do niej specjalne akcesoria, dzięki którym możemy w łatwy sposób podlać lub zraszać rośliny. Maksymalna głębokość takiej pompy maksymalnie może wnosić 7 metrów, więc jeśli potrzebujemy pompy na większą głębokość, lepiej zaopatrzyć się w pompę głębinową, która umożliwia pobór wody ze studni głębszych niż 8 metrów.  

Głębinowa pompa do studni to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, na których terenie znajduje się studnia głębinowa, ponieważ pozwala zaopatrzyć w wodę cały dom. Jest cicha i wydajna. Mimo tego, że charakteryzuje ją niezbyt duża moc, to jest w zupełności wystarczająca dla potrzeb standardowego domu.

Pompy głębinowe o większych wydajnościach są doskonałe do małych zakładów przemysłowych oraz gospodarstw rolnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl