Pompy Głębinowe - Jaką wybrać ?

0
Pompy Głębinowe - Jaką wybrać ?

Pompy głębinowe – jaką wybrać?

Pompy głębinowe zdecydowanie są niezbędnym elementem, gdy chcemy czerpać czystą wodę ze studni. Coraz częściej zdarza się tak, że decydując się na zakup ziemi pod budowę domu, nie mamy możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej – ma to szczególnie miejsce na terenach znajdujących się pod miastem, na wsi, czy też bardzo blisko lasu. W takich sytuacjach, trzeba samodzielnie zatroszczyć się o dostęp do wody – a co za tym idzie, wybudować studnię. W większości takich przypadków niezbędne okazuje się także zamontowanie, wspomnianej już wcześniej pompy głębinowej. Jak więc taką pompę wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę?

Prawidłowo zamontowana pompa głębinowa jest w stanie zapewnić nam nieprzerwane dostarczanie wody do domu, aby jednak tak się stało, musimy dostosować ją do warunków panujących w naszej studni i indywidualnego zapotrzebowania. 

Kiedy niezbędna jest pompa głębinowa?

Pompę głębinową musimy zamontować w sytuacji, gdy poziom lustra wody w studni znajduje się poniżej 8 m. Należy także dopasować rodzaj pompy do studni (kopana albo wiercona) oraz parametrów instalacji wodociągowej.

Studnie kopane (kręgowe)

Jeśli posiadamy studnię kopaną, której średnica nie przekracza 200 mm, wtedy nie musimy dodatkowo montować rury osłonowej zapewniającej odpowiednie chłodzenie (jest to wymagane tylko przy studniach o większych średnicach).

Ważne jest aby ochronić naszą pompę przed przeciążeniami elektrycznymi oraz pracą "na sucho". Szeroki wachlarz zabezpieczeń wartych polecenia oferuje nam np. hiszpańska firma Coelbo.

Studnie wiercone (głębinowe)

W przypadku studni wierconych najważniejsza jest średnica rury, w którą taka pompa zostanie wpuszczona - najlepiej wybrać taką o przekroju nie mniejszym niż 125 mm. Warto to zaplanować jeszcze na etapie projektowania studni.

Na rynku dostępne są pompy 2,5", 3" 3,5", 4" oraz 6". Minimalna wielkość odwiertu dla trzech pierwszych to 110 mm. Do pomp 4" niezbędny jest odwiert minimum 125 mm, a do 6" 160 mm.

Największy wybór wśród liczących się producentów jest pośród 4" calowych pomp głębinowych. Panelli, Pedrollo, ZDS, Stairs, Grundfos to tylko kilka z wielu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?  

Decydując się na zakup pompy głębinowej, na pewno należy wziąć pod uwagę:

- rodzaju studni (kopana, wiercona),

- średnicę odwiertu,

- głębokość odwiertu,

- głębokość lustra wody,

- odległość pomiędzy studnią a budynkiem,

- wysokość naszego budynku,

- ilość domowników,

- przeznaczenie wody (dom, ogród),

- jakość wykonania pompy (zdecydowanie lepiej zainwestować w droższe urządzenie od znanego producenta, które posłuży nam przez dłuższy okres czasu).

Należy zwrócić uwagę czy wybrana przez nas pompa ma wbudowany zawór zwrotny. W przypadku pomp "gorszej jakości",czyli tańszych np. IBO, Omnigena, Malec warto zamontować nad pompą dodatkową sztukę. 

Wybór pompy głębinowej czasem może przysporzyć nam trochę problemów, dlatego zawsze w takich sytuacjach warto korzystać z pomocy fachowców.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl